1396/12/26
اخبار بهداشت و درمان

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1395/12/02 نظرات: 0 نظر نمایش: 454 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
گزارش برگزاری کارگاه آموزشی خودمراقبتی ویژه دانشجویان خوابگاهی ورودی بهمن 95

 اداره بهداشت و سلامت معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراس به منظور ارتقاء آگاهی و بهبود نگرش و عملکرد دانشجویان خوابگاهی ورودی بهمن 95، کارگاه آموزشی خودمراقبتی با موضوع " اصول بهداشت فردی، بانوان و سکونت در خوابگاه" را در اسفندماه 95 برگزار کرد.

این کارگاه آموزشی دو ساعته در روز یکشنبه تاریخ 95/12/1 از ساعت 17 تا 19در سالن کوثر واقع در طبقه اول ساختمان ابن‌سینا تشکیل شد. مدرس دوره، خانم دکتر فرزانه سلامی از اداره بهداشت و سلامت دانشگاه بودند و تعداد 66 دانشجوی خوابگاهی ورودی بهمن ماه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کارگاه‌ شرکت کردند.

شایان ذکر است که ثبت نام اولیه این دانشجویان در روز ثبت نام حضوری و در زمان مراجعه دانشجویان برای دریافت خوابگاه انجام شده بود. همچنین به منظور تشویق دانشجویان شرکت کننده در این کارگاه‌، کارت تغذیه آنان به مدت یک هفته از روز  شنبه چهاردهم تا روز پنجشنبه نوزدهم اسفندماه برای وعده ناهار از سوی معاونت محترم دانشجویی به صورت رایگان شارژ گردید.

دانشجویان در ابتدای ورود به سالن ضمن ثبت مشخصات فردی خود در فرم‌های از پیش تهیه شده، پوشه‌ای حاوی بروشورهای بهداشت و سلامت و فرم نظرخواهی را دریافت کردند.

 این کارگاه‌ با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و بیان خیر مقدم به شرکت‌کنندگان آغاز شد.

 سپس خانم دکتر سلامی با استفاده از اسلاید در مورد بهداشت اعضای مختلف بدن و راه‌های انتقال بیماری از این نواحی مطالبی بیان کردند. همچنین ایشان استحمام روزانه را به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای بهداشت فردی مطرح کردند. سپس به بیان اصل آراستگی 5S  و رعایت آن در تمامی مراحل زندگی که سبب دستیابی به کیفیت مطلوب در محیط کار و زندگی می‌شود، پرداختند.

در ادامه ایشان ضمن تشریح ساختمان و فیزیولوژی بدن بانوان، بهداشت ویژه بانوان را به طور مبسوط  شرح دادند.

 

 پس از پایان نیمه اول کارگاه، ضمن پذیرایی از شرکت کنندگان، پرسش و پاسخ مرحله اول انجام شد.

در نیمه دوم کارگاه در مورد گزیدگی با حشرات ساس و ابتلا به شپش سر، اصول بهداشتی و نحوه نگهداری مواد غذایی در یخچال‌ها و... توضیحاتی داده شد.

در پایان کارگاه به پرسش‌های دانشجویان پاسخ داده شد و با توزیع فرم های نظرخواهی، کارگاه مورد ارزیابی قرار گرفت.

 


   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات