1397/01/01
اخبار بهداشت و درمان

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1396/01/28 نظرات: 0 نظر نمایش: 106 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
28 فروردین روز جهانی هموفیلی گرامی باد.

28 فروردین روز جهانی هموفیلی گرامی باد.

 28 فروردین روز جهانی هموفیلی گرامی باد.

مدیر کانون هموفیلی ایران با اشاره به شعار امسال فدراسیون جهانی هموفیلی به مناسبت روز جهانی هموفیلی، گفت: امسال فدراسیون جهانی هموفیلی شعار "صدایشان را بشنوید" را برای این روز انتخاب کرده است که به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه بر این اساس امسال توجه ویژه‌ای به زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی شده است، افزود: در این راستا فدراسیون جهانی هموفیلی از انجمن‌های ۱۳۴ کشور عضو این فدراسیون خواسته که این شعار را تبلیغ کرده و توجه مقامات دولتی، مردم و کارشناسان به مشکلات زنان و دختران مبتلا به این اختلالات را جلب کنند.

  مدیرعامل کانون هموفیلی ایران یکی از اصلی‌ترین دلایل انتخاب این شعار را توجه به شناسایی زنان و دختران مبتلا به اختلالات انعقادی عنوان و اظهار کرد: باید توجه کرد که یکی از شاخص‌های اصلی بیماری‌های انعقادی در زنان و دختران، طولانی یا شدید شدن دوره خونریزی‌های ماهیانه است. بنابراین اگر این نشانه با نشانه‌های دیگری چون کبودی‌هایی که برای آنها توجیه خاصی از نظر شدت ضربه وجود ندارد یا بند نیامدن خون در زمان دندان‌پزشکی و... همراه شود، راهنمای بسیار خوبی برای شناسایی این بیماران است.

ایشان تاکید کرد: طبیعتا شناسایی این افراد کلید دسترسی آنها به درمان و تغییر کیفیت زندگی‌شان است. از طرفی یکی از شاخص‌های توسعه که آمارهای آن از سوی سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی دنبال می‌شود، شاخص مرگ‌ومیر مادران در حین زایمان است. باید توجه کرد که برخی از این مرگ‌ومیرها مربوط به اختلالات انعقادی ناشناخته‌ای است که برخی از زنان به آن مبتلا هستند و در زمان زایمان که شدیدترین خونریزی در آنها اتفاق می‌افتد، مادر را دچار مشکل می‌کند و ممکن است منجر به مرگ مادر شود.

هشدار به زنان قبل از بارداری

وی با بیان اینکه بنابراین اختلالات انعقادی قبل از بارداری باید در زنان شناسایی شده و مورد مراقبت قرار گرفته باشد، گفت: به این ترتیب می‌توان با استفاده از تمهیداتی از خونریزی‌های گسترده که منجر به مرگ می‌شود، جلوگیری کرد، در غیر این صورت در زمان زایمان کاری از دست پزشکان برای نجات مادر برنمی‌آید.

 مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، درباره آمار مبتلایان به هموفیلی در کشور گفت: طبق آمار کانون هموفیلی ایران، ما در حال حاضر ۱۲ هزار بیمار مبتلا به اختلالات انعقادی در کشور داریم. البته یک تفاوت آماری بین آمار ما و وزارت بهداشت وجود دارد و به این علت است که بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت روی بیماران فعال که ماهیانه  دارو دریافت می‌کنند، متمرکز است و بیماران خفیف کمتر در آن ثبت می‌شوند، اما در کانون همه بیماران را ثبت کردیم که از مرز ۱۲ هزار نفر گذشته است.

 

۱۲۰۰۰ بیمار مبتلا به اختلالات انعقادی در ایران

 نشانه‌های اختلالات انعقادی در زنان و دختران

 


   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات