1396/12/26
اخبار بهداشت و درمان

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1396/04/28 نظرات: 0 نظر نمایش: 468 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
تصورات غلط درباره رایج ترین مشکل گوارشی!

تصورات غلط درباره رایج ترین مشکل گوارشی!

 

هموروئید مشکل رایج در بسیاری از مردم است که اغلب مورد پنهان کاری قرارگرفته و واقعیت ها در مورد آن نیز مخفی می ماند.

 

 

 به نقل از everydayhealth این در حالی است که دانستن واقعیت‌ها در مورد این عارضه منجر به کاهش علائم آن و جلوگیری از بروز هموروئید می‌شود.

 

تصورات غلط درباره رایج ترین مشکل گوارشی!

 

هموروئید مخصوص افراد مسن است: مردم می توانند در هر سنی به این عارضه مبتلا شوند. ولی به هر حال ابتلا به آن در سنین ۴۵ تا ۶۵ سال شایع تر است. هموروئید در واقع التهاب عروق و به ویژه سیاهرگ‌های ناحیه مقعد یا رکتوم است که بیشتر وقت‌ها به آن توده گفته می‌شود. این وضعیت ممکن است ناشی از فشار آوردن به منظور حرکت مدفوع و افزایش فشار به وریدها در شرایطی مانند بارداری، یبوست و بسیاری موارد دیگر باشد.

غذاهای تند باعث هموروئید می شود: این باور غلط است. هموروئید توسط فشار بر روی وریدهای نزدیک مقعد رخ می‌دهد و مطالعه ای که در سپتامبر سال ۲۰۱۴ در مجله پزشکی انگلستان منتشر شد، نشان داد علائم بیماران مبتلا به هموروئید با مصرف غذاهای تند تشدید نمی‌شود.

تغذیه بر روی هموروئید تاثیر نمی گذارد: یبوست یکی از علل ایجاد هموروئید است. مصرف غذاهای با فیبر بالا  باعث کمک به حرکات نرم روده و جلوگیری از یبوست می‌شود. مصرف روزانه ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر در روز برای پیشگیری از یبوست مهم است. اگر به اندازه کافی از رژیم غذایی خود فیبر دریافت نمی‌کنید، با پزشک تان درباره مصرف مکمل های فیبر مشورت کنید.

سطوح سرد باعث بروز هموروئید می شود: هیچ شاهدی بر این مدعا وجود ندارد. و در واقع کمپرس های سرد حتی می‌توانند برخی از علائم هموروئید(بواسیر) را برطرف کنند. شما می توانید برای کاهش تورم و تسکین ناراحتی ناشی از این عارضه، از کمپرس های سرد استفاده کنید.

ورزش هموروئید را تشدید می کند: ورزش بخشی مهم از درمان هموروئید محسوب می‌شود. ورزش‌های منظم برای جلوگیری از یبوست و افزایش وزن که خود عاملی در ابتلا به هموروئید است، بسیار مفید واقع می‌شود.

درمان هموروئید نیاز به جراحی دارد: پایه های درمان هموروئید شامل تغییرات رژیم غذایی و تغییرات در شیوه زندگی است و کمتر از ۱۰ درصد افراد مبتلا شاید نیاز به جراحی داشته باشند. تغییرات شیوه زندگی بسیار راحت‌تر و سریع‌تر از عمل جراحی، این عارضه را برطرف می کنند.

هموروئید منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود: هیچ مدرکی دال بر این ادعا وجود ندارد. تنها نگرانی می‌تواند از دست دادن اشتها، خونریزی از مقعد و مشکل در اجابت مزاج باشد. با این حال اگر بالای ۵۰ سال سن دارید و یا در خانواده شما سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ هست، در صورت بروز علائم گوارشی جدید همراه هموروئید حتما با پزشک تان مشورت کنید.

 

 


   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات