1397/01/30

اخبار بهداشت و درمان

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1397/01/19 نظرات: 0 نظر نمایش: 45 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
شعار روز جهانی بهداشت

  

شعار روز جهانی بهداشت 2018

 

"Health for All Universal health coverage: everyone, everywhere"

"سلامت برای همه: پوشش همگانی سلامت برای همه، در هر مکان"

روز جهانی بهداشت هر ساله در روز 7 آوریل به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی گرامی داشته می شود. به همین منظور در هرسال موضوعی خاص که اولویت بهداشت عمومی را نشان می دهد، انتخاب میشود و موضوع امسال، "پوشش همگانی سلامت" با شعار "سلامت برای همه" انتخاب شده است.این روز فرصتی برای همه افراد در تمام جامعه فراهم می کند تا در فعالیت هایی که باعث ارتقا سلامت می شود مشارکت کنند.

 

پوشش همگانی سلامت چیست؟

پوشش همگانی سلامت به این معنی است که همه افراد جامعه، خدمات مورد نیاز سلامت  را در هر مکان و در هر زمانی که به آنها نیاز دارند بی هیچ فشار مالی دریافت کنند .خدماتی که به اندازه کافی با کیفیت است و باعث بهتر شدن وضعیت سلامت افراد دریافت کننده خدمت می‌شود.

حفاظت مردم در مقابل پرداخت هزینه های سلامت از جیبشان، خطر فقر و نداری را کاهش می دهد. چرا که یک بیماری ناخواسته باعث استفاده از پس انداز، فروش سرمایه و یا گرفتن وام برای تامین هزینه می شود و این امر اثری منفی در آیندهِ‌ی فرد بیمار ، خانواده و فرزندانش دارد.

چرا روی پوشش همگانی سلامت تمرکز شده است؟

پوشش همگانی سلامت بر اساس اساسنامه سازمان جهانی بهداشت در سال 1948 تعریف شده است و سلامتی را حق اصلی بشر می‌داند و تعهدیست که مطمئن شویم همه به بالاترین سطح قابل دستیابی سلامت می رسند.با این وجود، هنوز حدود 100 میلیون نفر به دلیل پرداخت هزینه های سلامتشان به فقر مطلق دچارمی‌شوند و دست کم نیمی از جمعیت جهان از دسترسی کامل به خدمات اولیه سلامت محروم هستند.

البته پوشش همگانی سلامت به معنی پوشش رایگان برای تمام مداخلات بهداشتی نیست. صرف نظر از هزینه، هیچ کشوری قادر به ارائه تمام خدمات سلامت رایگان به طور پایدار نمی باشد.

پوشش همگانی سلامت در مورد حصول اطمینان از برخورداری ازحداقل خدمات بهداشتی و نیز تضمین گسترش پوشش مداوم خدمات بهداشتی می یاشد.

پوشش همگانی سلامت فقط در مورد درمان های پزشکی برای افراد نیست بلکه شامل خدمات برای کل جامعه، مانند کمپین های سلامت عمومی می باشد مانند اضافه کردن فلوراید به آب و یا کنترل محیط های پرورش پشه که باعث انتقال بیماری می شوند.

کشورها می توانند اقداماتی انجام دهند تا با سرعت بیشتری به سمت پوشش همگانی سلامت پیش رفته و سلامتی همه افراد را بهبود و موفقیت های بدست آمده را حفظ کنند و نظام بهداشتی در تمامی کشورها درجهت رسیدن به پوشش همگانی سلامت نیاز به تقویت دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت سازمان جهانی بهداشت  مراجعه نمایید .

 

 


   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات