1397/01/01

 مقالات کمينه
 
تاریخ: 1390/04/22 نظرات: 0 نظر نمایش: 1932 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
خورشید شعبان

خورشید شعبان

 

بی تو این­جا همه در حبس ابد تبعیدند

 سال­ها، هجری و شمسی، همه بیخورشیدند

از همان لحظه که از چشم یقین افتادند

 چشمهای نگران آینهی تردیدند

نشد از سایهی خود هم بگریزند دمی

 هر چه بیهوده به گرد خودشان چرخیدند

چون به جز سایه ندیدند کسی در پی خود

 همه از دیدن تنهایی خود ترسیدند

غرق دریای تو بودند ولی ماهیوار

 باز هم نام و نشان تو ز هم پرسیدند

در پی دوست همه جای جهان را گشتند

 کس ندیدند در آیینه به خود خندیدند

سیر تقویم جلالی به جمال تو خوش است

 فصلها را همه با فاصلهات سنجیدند

تو بیایی همهی ساعت­ها، ثانیه­ها

 از همین روز، همین لحظه، همین دم عیدند

قیصر امین­پور

 

خورشید شعبان

سلام بر مهدى (عج)، خورشید جان­ها و امید انسان ها. مهدى (عج)، یادگار پیامبران، خلاصه­ی ابراهیم، عصاره­ی محمد، احیاگر و زنده کننده­ی سنت­هاست. نیمه­ی شعبان، مطلع خورشید فروزان مهدى (عج) در ظلمت تاریخ است. پیروان قائم آل محمد (عج) هم­چون او اهل قیام و انقلابند.

مهدى (عج)، کعبه­ی مقصود و قبله­ی موعود امت­هاست.

غیبت کبری، دوره­ی آزمایش منتظران راستین حضرت مهدى (عج) است.

وقتى نیمه­ی شعبان مى­رسد، گل­واژه­هاى «انتظار»، «ظهور»، «فرج»، «حکومت جهانى»، «قسط و عدل»، «دیدار» و «مهدى» مى­شکفد.

نیمه­ی شعبان، عید منتظران وراثت زمین براى مستضعفان و شکست­سلطه­ى جبّاران است. نیمه­ی شعبان، افروختن چراغ شوق در دل شیعیان و امید بخشیدن به محرومان است.

خورشید نیمه‌ی شعبان

آخرین وصى پیامبر خدا (ص)، دوازدهمین امام شیعه و چهاردهمین معصوم از خاندان رسالت، حضرت مهدى (عج) در سپیده دم نیمه‌ی شعبان سال 255 هجرى در شهر سامرا دیده به جهان گشود. با تولد او انتظار تحقق مژده­اى که پیامبر خدا (ص) و امامان (ع) از دو قرن پیشتر داده بودند سر آمد و گام او زمین را برکت بخشید.

نام آن حضرت، نام پیامبر (ص) و کنیه­ی او کنیه­ی رسول خداست. توصیه شده است که در عصر غیبت، از او به نامش یاد نشود، بلکه با القاب متعددى که دارد، مثل مهدى، منتظر، حجت، صاحب امر، صاحب الزمان، بقیة اللّه ، قائم، خلف صالح و... نام برده شود.

پدرش امام حسن عسگرى (ع) و مادرش نرجس است که نام اصلى وى ملیکه، دختر یشوعا فرزند قیصر روم بود. وجود آن امام، مشخصات وى، مژده­ی ظهورش، ویژگى اصحابش و چگونگى حکومتش، در روایات بسیار آمده است و طبق روایات، عقیده به او مخصوص به شیعه نیست؛ بلکه روایات بسیار در کتاب هاى اهل سنت نیز درباره­ی او نقل شده است.

زمینه­هاى غیبت

از آن­جا که حکومت­هاى ستمگر، طبق وعده­ی روایات، زوال قدرت خود را در حکومت این مولود خجسته مى­دیدند و مى­دانستند که وی از نسل امام عسگرى (ع) خواهد بود، پیوسته آن حضرت را زیر نظر داشتند؛ امام یازدهم نیز تولد این فرزند را از مردم کتمان مى­کرد تا دستگاه خلافت به وجود او پى نبرد.

البته در همان دوران کودکى، براى آن­که شیعیان نسبت به پیشواى خود و امام بعدى بى­خبر و حیران نباشند، امام زمان (ع) توسط پدر ارجمندش به برخى اصحاب خالص و مطمئن نشان داده مى­شد، تا حجت خدا را بشناسند و بعداً دچار گمراهى نشوند.

امام زمان (عج) پنج ساله بود که پدرش امام حسن عسگرى (ع) به شهادت رسید. حضرت بر پیکر مطهر پدر نماز خواند و چون مأموران از وجود او با خبر شدند، در تعقیب او به منزل امام هجوم آوردند. ولى حضرت در یکى از سرداب­هاى خانه از چشم­ها ناپدید شد و هر چه گشتند، او را نیافتند. بدین گونه رابطه­ی آشکار مردم با حضرت مهدى (عج) قطع شد و دوران غیبت فرارسید.

غیبت صغرى و کبرى

امام عصر (عج) از آن زمان تا سال 329 هجرى، به مدت 69 سال (که دوره­ی غیبت صغرى نامیده مى شود) از طریق چهار نماینده­ی خاص، با مردم رابطه داشت و نامه ها، نیازها و سؤال­هاى آنان از طریق این نوّاب خاص به حضرت مى­رسید و پاسخ آن دریافت مى­شد. به نامه­هاى آن حضرت «توقیعات» گفته مى­شد.

نایب­هاى ویژه­ی او که در چهار نسل پیاپى، واسطه­ی میان امام و امت بودند، عبارتند از عثمان بن سعید، محمد بن عثمان، حسین بن روح و على بن محمد سیمُرى.

با مرگ چهارمین سفیر خاص امام در سال 329 هـ. ق، دوران غیبت کبرى آغاز شد که تاکنون ادامه دارد.

البته در این دوازده قرنى که از عمر آن حضرت مى­گذرد، اشخاص متعددى به خاطر صلاحیت و تقوا و عمل صالح، توفیق دیدار او را داشته اند.

شوق دیدار او در همه­ی دل­ها وجود دارد و شیعیان، در انتظار پایان دوره­ی غیبت و فرارسیدن «عصر ظهور»ند، تا به یارى او بشتابند. امام عصر (عج) هم اکنون زنده است و از آن­چه در جهان و میان مسلمانان مى گذرد با خبر است، هرچند دیده نمى­شود و کسى از جاى او و زمان ظهورش آگاه نیست.

عصر حضور

عمر طولانى او از معجزات الهى است و تاکنون بیش از یازده قرن از میلاد او مى­گذرد. وقتى ظهور کند، در چهره و نیروى یک مرد چهل ساله خواهد بود.

در عصر غیبت، جهان از وجود او بهره مى برد، آن سان که از خورشید پشت ابر بهره مند مى شود. او حجت خدا در عصر غیبت است و هرگز زمین خالى از حجت نخواهد بود.

ظهور او شرایطى دارد که وقتى فراهم باشد و خداوند اذن دهد، رخ می­دهد. آن حضرت در یک روز جمعه در مکه و کنار خانه­ی خدا ظهور مى کند و تعداد 313 نفر از یاران خاص او از سراسر جهان به سرعت خود را به او مى رسانند و با او بیعت مى کنند. بدین ترتیب قیام جهانى او آغاز مى شود.

امام زمان (عج) ذخیره­ی الهى براى گسترش قسط و عدالت در سراسر جهان است. وقتى آن حضرت ظهور کند، امنیت، عدالت، رونق اقتصادى، وفور نعمت­هاى الهى در زمین، صلح و صفا و برادرى و مساوات در جهان برقرار خواهد شد.

نصرت الهى پشتیبان اوست و جهان مسخر فرمان او مى­گردد. به دست او و با یارى پروردگار، «حکومت واحد جهانى» تشکیل مى­شود و قانون خدا و احکام خدا به نحو کامل در همه جاى گیتى اجرا و حاکم خواهد گشت و قدرت­هاى ستمگر نابود خواهند شد.

عقیده به مهدویت و وجود یک نجات­بخش در پایان عمر جهان، نه تنها در اسلام، بلکه در ادیان آسمانى دیگر هم مطرح است. بدین ترتیب همه­ی فرقه ها به نحوى به یک «موعود» و منجى عقیده دارند و در انتظار یک مصلح جهانى به سر مى­برند. همین عقیده سبب شده که در طول تاریخ بارها از سوى دروغگویانى ادعاى مهدویت یا واسطه بودن بین امام و مردم اظهار شود و از این راه، فرقه هاى انحرافى و مسلک­هاى ساختگى پدید آید. فرقه­ی بهائیت و قادیانى­گرى دو نمونه از این گروه­هاى منحرف هستند.

براى زمان ظهور حضرت، نشانه­هایى در روایات بیان شده که به «علائم ظهور» مشهور است و بروز آن نشانه­ها، نشانه­ی نزدیکى عصر ظهور است. فراگیرى ظلم و جور در سطح جهان، پیدایش جنگ­ها و فتنه­ها و آشوب­هاى ویرانگر، ناامنى در همه جا، رواج فساد و گناه در جوامع، گرانى و نابسامانى اوضاع اقتصادى و برخى حادثه­هاى شگفت و بى­سابقه از آن جمله است.

حکومت مهدوى

وقتى امام زمان (عج) ظهور کند، از مکه به سوى مدینه، سپس به سوى عراق و کوفه حرکت مى­کند. حضرت عیسی مسیح از آسمان فرود آمده، به او اقتدا مى­کند و خداوند زمینه­هاى قدرت و حاکمیت او را بر جهان فراهم مى­آورد و با یارى و نصرت ویژه امدادش مى­کند. آن حضرت، دولتی کریمه و الهى بر اساس قسط و عدل تشکیل مى­دهد.

مرکز حکومتش کوفه خواهد بود. اما سپاه او سراسر جهان را فتح خواهد کرد. در شام و فلسطین و مناطق دیگر، نبردهاى خونینى بین یاران او و پیروان طاغوت ها پیش خواهد آمد. سرانجام نیز پیروزى نهایى از آن اوست.

زمین گنجینه­هاى خود را براى امام آشکار مى­سازد. امنیت بر همه جا حاکم مى­شود، ویرانى­ها آباد و ستمگران نابود و مؤمنان عزیز مى­شوند. آن حضرت چند سال (هفت یا هفتاد سال) حکومت جهانى خواهد داشت؛ سپس به شهادت مى­رسد و حکومت عدل او با بازگشت دوباره­ی امامان معصوم ادامه مى­یابد.

سپس عمر جهان به پایان رسیده، مقدمات قیامت فراهم مى گردد. در عصر غیبت، شیعیان وظیفه دارند که با «انتظار فرج»، زمینه­ساز حکومت جهانى او شوند و از پیشگاه خدا، آمدن او را طلب کنند.

انتظار فرج که از برترین عبادت­ها به شمار آمده، همراه با اصلاح خود و جامعه و مبارزه با ستم و فساد و فراهم ساختن شرایط متناسب با «دولت کریمه»ی امام زمان (عج) است. منتظر «مصلح»، باید خودش هم «صالح» باشد و در «اصلاح» مفاسد بکوشد.

منبع:

http://www.hawzah.net

با اندکی تصرف و تلخیص

کد: 603
نویسنده خبر: اداره امور خوابگاه ها
 
   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات