1397/01/30

مقالات

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1394/11/27 نظرات: 0 نظر نمایش: 756 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
با اشتباهات رایج در مطالعه آشنا شویم

بیشتر باورهای اشتباه ما در زمینه مطالعه و درس خواندن ناشی از پیشنهادهای دوستان خیرخواهی است که متاسفانه هیچ چیز جلوی توصیه آنها را نمی گیرد. آنچه این افراد، به رغم مهربانی و دلسوزی، در نظر نمی گیرند این مهم است که راهکار مفید برای آنها الزاما برای دیگری چاره ساز نخواهد بود و به او در کسب نمرات بهتر یاری نخواهد رساند. در واقع آموختن امری بسیار منحصر به فرد و شخصی است. آنچه برای یک فرد راه قطعی در کسب موفقیت است، الزاما برای دیگری قابل تجویز نیست. بهتر است پیش از شروع مطالعه یا برنامه ریزی برای آن، به بررسی و ارزیابی برخی از این اشتباهات رایج بپردازیم.

درس خواندن شب امتحان هیچ فایده ای نخواهد داشت.
گرچه همه مشاوره های تحصیلی، به اتفاق، بر این باورند که بنا بر دلایل اثبات شده درس خواندن دقیقه نود چندان موثر نیست و تاثیر زیادی در یادگیری ندارد، چون مطالب به زودی فراموش می شود؛ اما این به آن معنا نیست که درس خواندن شب امتحان بی ارزش است. درس خواندن شب امتحان بهتر از آن است که اصلا درس نخوانیم، چون به هر حال برخی نکات را در جلسه امتحان به یاد خواهید آورد. پیشنهاد ما این است که برای درس خواندن مرتب در طول نیمسال تحصیلی برنامه ریزی کنید و آن را جدی بگیرید، اما چنانچه به دلیلی موفق به این امر نشدید زمان کوتاه شب امتحان را جدی بگیرید و از آن استفاده کنید.
بدین منظور می توانید:
بخش هایی که استاد تاکید بیشتری بر ان ها کرده است در اولویت قرار دهید.
از دانشجویانی که این واحد را گذرانده اند در مورد سوالات ترم های قبل سوال نمایید.
بخش های زمان بر را کنار گذاشته تا در صورت باقی ماندن زمان به آن ها بپردازید.
 درس خواندن شب امتحان و تحت تنش برای من مفیدتر است.
افرادی که بر این باورند تصور می کنند زمانی می توانند بر مطالب درسی تمرکز بیشتر داشته باشند که فشار و اجباری وجود داشته باشد. حقیقت این است که این افراد به جای متعهد بودن به برنامه ریزی و توانمندی در مدیریت زمان ترجیح می دهند به اهمال کاری و شگردهای طفره رفتن متوسل شوند. پیشنهاد ما این است که برای روزها و هفته ها برنامه ریزی کنید و هر روز بخش های کمی از مطالب درسی را مطالعه کنید. در این صورت در روزهای امتحان حجم زیادی از درس های نخوانده روی هم انباشته نمی شوند. به علاوه، پیشنهاد می شود برای مبارزه با اهمال کاری اقدام کنید و از متخصصان حوزه سلامت روان و مشاوران تحصیلی کمک بگیرید.
 ضروری است که هر روز، و بدون هیچ استثنایی، درس بخوانید.
شاید این مطلب در نظر اول درست به نظر برسد، اما چنین نیست، غالبا زمان کافی برای یک روز استراحت وجود دارد، مشروط بر آنکه برنامه ریزی مرتبی داشته باشیم و به آن متعهد بمانیم. آن را بنویسیم و به طور منظم پیگیری کنیم.
 من از روش آموختن حین خواب استفاده می کنم.
این باور در برخی آزمایش های علمی ریشه دارد. بر اساس این تحقیقات، مغز حتی در حالت خواب نیز قادر به یادگیری و جذب مطالب درسی است. حتی برخی معتقدند با گوش دادن به مطالب درسی در حالت خواب توانسته اند زبان دوم بیاموزند. گرچه این مستندات علمی نشان دهنده توانمندی های بالای مغز است، اما پیشنهاد ما این است که برای آموختن مطالب مهم درسی هرگز به شیوه هایی که هنوز به قطعیت اثبات نشده اند اتکا نکنید. برای مثال، می توانید در حال خواب به مطالب ضیط شده در کلاس گوش دهید، اما این روش جایگزین خوبی برای درس خواندن در بیداری نیست.
 مطالبی که بیش از حد خوانده می شوند بیشتر هم از یاد خواهند رفت.
این باور به وضوح اشتباه است. همه ما تجربه کرده ایم که وقتی مطلبی، برای مثال شماره تلفن یا آدرس، را بارها و بارها با خود تکرار می کنیم، کمتر از یاد می بریم. تکرار با تمرکز روی مطالب دلیل فراموشی نیست. این باور از آنجا سرچشمه می گیرد که وقتی به اضطراب امتحان دچار می شویم، مطالبی که خوانده ایم از یاد می بریم. به واقع، آنچه باعث فراموشی است، مطالعه و مرور زیاد مطالب نیست بلکه عدم تمرکز حین یادگیری و مرور و نیز اضطرابی است که در جریان امتحان تجربه می کنیم. اگر مطالب را چند روز قبل از امتحان مرور کنیم کمتر دچار اضطراب امتحان و فراموشی مطالب می شویم.
 برای کسب بهترین نمره ها باید به سختی درس بخوانم و لذا فرصتی برای تفریح و سایر کارها نخواهم داشت.
بی شک همه شاگرد اول ها در هر کلاسی زمان و انرژی بسیاری به درس خواندن اختصاص می دهند؛ با این حال آنها هم زمان کافی برای کارهای شخصی دارند. آنچه امروزه ثابت شده این است که اختصاص دادن زمان کافی برای "خود" و اشتغال به تفریح و سرگرمی از عوامل موثر در دستیابی به موفقیت تحصیلی است. در نظر داشته باشید چنانچه زمان کافی و موثر به خود اختصاص ندهید، خیلی زود کم می آورید و خستگی ناشی از این امر ممکن است بر موفقیت تحصیلی و نیز سلامت شما تاثیر نامطلوب بگذارد. پیشنهاد ما تنظیم یک برنامه دقیق و منظم است. زمانی را که در اختیارتان است به بخش های کوچک یک یا دو ساعته تقسیم کنید و زمان مشخصی برای درس خواندن و تفریح اختصاص دهید. در این صورت خواهید دید که هنوز وقت زیادی برای کارهای دیگر باقی مانده است.
 
منبع: نشریه پیام مشاور، شماره 164، دی ماه 1394

 


   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات