1397/01/30

مقالات

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: 1396/09/29 نظرات: 0 نظر نمایش: 64 مرتبه امتیاز 0   (Article Rating)
تعطیل کردن و تعطیل بودن

مدل_ذهنی
آلودگی_هوا
تعطیلی_مدارس

بیایید قدری تعطیل کردن و تعطیل بودن را واکاوی کنیم. به هر حال گروهی از افراد تصمیم گیرنده در بخش دولتی تصمیم گرفتند که به دلیل افزایش آلودگی هوا مدارس تهران تعطیل شود. چالشی که به نظر می رسد در شهرهای دیگر کشور مشاهده خواهیم کرد.

تعطیلی مدارس، مساله این نوشتار نیست. اما تعطیلی اذهان دانش آموزان و دانشجویان و بخش اعظمی از کنش گران نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی موضوع این نوشتار است.
می خواهم در همین ابتدا پرش کنم به انتها و چند پیشنهاد دهم:

🔸پیشنهادم به دانشجویان:

لطفا در جمع دوستان خود در دانشگاه یا خوابگاه، همین امشب چند دقیقه درباره آلودگی هوا گفتگو کنید. به نظر می رسد در این روزها برخی از گفتگوها حاکی از این است که  مدرسه ها تعطیل شده اند و دانشجویان از تعطیل نشدن ناراحت. امشب از خود یا دوستانتان بپرسید آیا می دانید میزان هزینه خسارت ناشی از آلودگی هوا برای کشورمان چقدر است؟ در کنار هم بنشینید و با هم جستجو کنید و یک گزارش معتبر را بیابید. مثلا این عبارت را جستجو کنید:

" گزارش پیامدهای زیست محیطی آلودگی هوا "

(این گزارش را دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهشهای مجلس در مرداد ۹۶ منتشر کرده است. برای دسترسی راحت تر، این گزارش را به اشتراک می گذاریم.)

دریافت گزارش

درباره آلودگی هوا در خانواده و با دوستان خود گفتگو کنید. یک گزارش را با همدیگر مرور کنید. با هم صحبت کنید. ببینید که آینده زندگی خودتان و خانواده تان و شهرتان و کشورتان چگونه با اقدامات خودتان ارتباط دارد.

🔸پیشنهادم به اساتید:

لطفا فکر کنید و ببینید درسی که در دانشگاه می دهید با ماجرای آلودگی هوا چه ارتباطی دارد؟ یک استاد ریاضی چگونه تواند یک  ساعت کلاسی خود را طوری طراحی کند که مباحث کلاس درس مرتبط با موضوع آلودگی هوا باشد؟ درباره هر درسی که استاد آن هستید، قدری فکر کنید و ببینید چگونه می توان جلسه درسی بعدی شما در دانشگاه به گونه ای طراحی و اجرا شود که آگاهی و توجه خودتان و دانشجویانتان را درباره آلودگی هوا افزایش دهد؟

🔸پیشنهادم به مدیران دانشگاه:

جلسه ای را طراحی کنید و با همکاران درباره آلودگی هوا گفتگو کنید. در این جلسه پرسشگری کنید و ببینید به نظر همکارانتان، دانشگاه شما چه نقشی در این چالش ملی می تواند ایفا کند. اگر مدیر یک بخش هستید، جستجو کنید و ببینید دانشگاه های کشورهای مختلف دنیا در موضوع آلودگی هوا چه ایده ها و تجربه هایی دارند؟ چگونه با مشارکت اساتید، خانواده ها و دانشجویان می توان یک کنش اجتماعی اثربخش را در این باره ایجاد کرد؟

بله؛ مدارس تعطیل می شوند
اما این تصمیم خانواده ها، تصمیم دانشجویان و تصمیم مدیران و همه افراد جامعه است که با تعطیلی مدارس به دلیل آلودگی هوا، فکر و عمل خود را در این باره تعطیل کنند یا در این چالش، یک کنش موثر داشته باشند.

 

گردآوری: خانم دکتر چراغ ملائی
سرپرست مرکز مشاوره، بهداشت و سلامت   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات