1397/01/30

 اخبار ::دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه کمينه
 
تاریخ: 1391/08/20 نظرات: 0 نظر نمایش: 2800 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
به مناسبت روز خانواده: ویژگی های خانواده متعادل

 

بسمه تعالی

به مناسبت روز خانواده : ویژگی های خانواده متعادل

 

روز 25 ذیحجه مصادف با 20 آبان روز خانواده و تکریم  بازنشستگان نام گذاری شده است. شان نزول آیه "هل اتی" در سوره انسان که راجع به خانواده و استحکام پایه های آن است، علت انتخاب این روز می باشد.سوره هل اتی در روز 25 ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر نازل شد که پس از 3 روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

خانواده نخستین و مهمترین کانون رشد انسان هاست. خانواده ها را از حیث کیفیت روابط درونی و میزان استحکام آن ها می توان به سه گروه تقسیم نمود:

الف) خانواده متزلزل : خانواده ای که از هدف اصلی خویش باز مانده، از درون تهی گشته و آکنده از روابط خصمانه و غیر دوستانه است.

ب) خانواده متعادل: خانواده ای که اعضای آن با مشکلات و موانع احتمالی درگیر است اما در مقابله به آنها شیوه منطقی اتخاذ می کند و جایگاه هر یک از افراد مشخص و واضح است. و تعادل و هماهنگی  در روابط برقرار است.

ج) خانواده متکامل: اعضای خانواده متکامل نه تنها خود مشکلاتی ندارند  و از تعادل لازم برخوردارند بلکه مشکل زدا نیز هستند.

برخی ویژگی های خانواده متعادل:

·         افراد همدیگر را به عنوان فردی با ارزش و برخوردار از کرامت انسانی می پذیرند و علاقمند به پیشرفت و ترقی یکدیگر هستند.

·         تبادل عاطفی مناسب بین اعضای خانواده وجود داردو داد و ستدهای عاطفی به شیوه های قلبی، کلامی و عملی باعث استحکام بیشتر روابط می شود.

·       از مهمترین ویژگی های خانواده متعادل توانایی برخورد مثبت و سازنده است.این مثبت گرایی را می توان هنر خوب دیدن نامید.اینکه همواره افراد خانواده فهرستی از نکات مثبت یکدیگر را در ذهن داشته باشند و آن را بیان کنند.

·         تفاهم در برابر تخاصم:

 در این گونه خانواده ها افراد نحوه تفکر و بینش دیگری را نسبت به مسائل عینا درک نموده و از دیدگاه یکدیگر به مسائل می نگرند.

یکی از عوامل تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت در زندگی نحوه مدیریت کانون خانواده است.چنانچه خانواده به صورت یک حوزه متشکل و وحدت یافته اداره شود تصمیمات و اندیشه ها یه سوی یک کانون جهت گیری می شود که آن را همگرایی می نامند.در هر نوع تصمیمی مصلحت زندگی به جای منفعت شخصی در اولویت قرار می گیرد.

·         مشارکت در برابر مفارقت:

 تفاوت عمده ازدواج با هرنوع شراکت دیگری در سرمایه ای است که زن و شوهر به مشارکت می گذارند. به عبارتی در این نوع مشارکت سخن از مال و منال به طور طبیعی نیست بلکه عالی ترین سرما یه های انسانی یعنی قلب، روح، عواطف، احساسات و آرزوهای بشری است که به مورد مشارکت گذاشته می شود.با این تصویر ایده آل هریک از زوجین دستی از آستین همت بر می آورند و با همیاری و قبول مسوولیت بهترین جلوه مشارکت را به نمایش می گذارند.

 

 

·         خود شکوفایی در برابر خودزیانی:

اگر همه اعضای خانواده در مسیر خودشکوفایی ، کمال طلبی و دانش افزایی گام بردارندباعث می شود خانواده در جایگاه تعادل و استحکام قرار گیردو اینکه هرکس با بودن در خانواده احساس کند که به اهداف شخصی، نوآوری و خودآفرینی نزدیک می شود.

 

·         عواطف مسری است:

شادکامی یک احساس درونی با منشاء باطنی است و آثار بیرونی هم دارد.هریک از اعضای خانواده در شادکامی زندگی نقش برجسته ای دارند و شادی یا افسردگی هریک از اعضاء تاثیر مستقیمی روی روحیات دیگران دارد.

·         بزرگ منشی در برابر کودک منشی:

زوجین بیش از هر مجموعه انسانی دیگر باید از بزرگ منشی نسبت به یکدیگر برخوردار باشند.از لوازم بزرگ منشی گذشت، عفو و تغافل نسبت به اطرافیان می باشد. نقطه مقابل، روش مقابله به مثل و شتابزدگی در انتقام و سیاست ضربه در برابر ضربه است که تحت عنوان کودک منشی از آن یاد می شود.

·         خصوصیات فرزندان در خانواده متعادل:

فرزندان در اینگونه خانواده ها از تواناییهای خود به مرور آگاه می شوند. آن ها در زندگی مسوولیتی برعهده دارند.با نظری احترام آمیز به خود و دیگران می نگرند. انتقاد از آنها به صورت مثبت و سازنده انجام می شود.آنها با اولین شکست خود را نمی بازند.از موقعیت خود در خانواده مطمئن هستند و از زمینه مناسبی برای پذیرش مقررات و هنجارپذیری برخوردارند.

 

خانواده شما این خصوصیات را دارد؟

 

تدوین: سمیراسادات رسولی

منبع:خانواده متعادل.دکتر محمد رضا شرفی.انتشارات انجمن اولیا و مربیان

 

 

 

 

 

 

کد: 1041
نویسنده خبر: دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه
 
   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات