1397/01/30

 اخبار ::دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه کمينه
 
تاریخ: 1391/02/27 نظرات: 0 نظر نمایش: 1677 مرتبه تعداد امتیاز: 0   (Article Rating)
توصیه های پیامبر گرامی (ص)به جوانان

توصیه های پیامبر گرامی (ص)به جوانان

رسول گرامي اسلام، جوانان را قدر مي نهاد و به خواسته هاي آنان توجه داشت. ايشان به آرمان خواهي و خواسته هاي دوران جواني،  توجه مي کرد و براي تأمين اين خواسته ها مي کوشيد.

رسول الله (ص) با درک صحيح موقعيت، احساسات ، عواطف و تمايلات جوانان، به عزت مندي اين قشر آينده ساز توجه داشت و در ابعاد گوناگون بر آموزش جوانان تأکيد مي کرد.رسول گرامي حتي مسؤوليت هاي بزرگ را به جوانان واگذار مي کرد. اين برخوردها چنان جوانان حجاز را مجذوب ايشان ساخت که دست از خانه و کاشانه کشيدند و در سخت ترين شرايط در کنار ايشان ماندند. رسول الله (ص) مسؤوليت بزرگ فرهنگي، اجتماعي و نظامي را به جوانان وا گذار مي کرد حضرت مي فرمود: «من با جوانان ياري شدم». پيش از هجرت حضرت به مدينه، مصعب بن عمير را که نوجواني بيش نبود براي انجام رسالت فرهنگي و تبليغي به مدينه فرستاد وي در جنگ هاي بدر و احد، فرمانده و پرچمدار سپاه حق بود که با حماسه آفريني در جنگ احد به شهادت رسيد.
پس از فتح مکه نيز عتاب بن اسيد را به عنوان والي مکه برگزيد، در حالي که بيست و يک سال بيشتر نداشت و افراد بزرگتر از وي در ميان صحابه هم فراوان بود. وقتي به اين کار حضرت اعتراض کردند، حضرت با متانت پاسخ داد که بزرگي سن، ملاک مسؤوليت نيست. ملاک، شايستگي و فضيلت است و شايستگي و فضيلت به سن و سال نيست. به تعبير ديگر، سن سبب بزرگي نيست. فضيلت و شايستگي مايه بزرگي است.
فراهم آوردن وسيله ارتباطي جوانان با خداوند و خدامحوري در کارها، در سيره پيامبر اکرم (ص) جايگاهي بس رفيع داشت، به گونه اي که حضرت محمد (ص) در توصيه اي به يکي از جوانان عصر خويش مي فرمايد:
اي جوان ! کلماتي به تو مي آموزم : حق خداوند متعال را رعايت کن، خداوند نيز تو را حفظ مي کند. حق خداوند را رعايت کن که آن را فراروي خويش مي يابي . هر گاه چيزي بخواهي، از خداوند بخواه ، هر گاه ياري جستي ، از خداوند ياري جوي . بدان اگر همه مردمان گرد آيند تا بهره اي به تو رسانند، نخواهند توانست نفي به تو برسانند، مگر آنچه خداوند متعال براي تو مقرر کرده است و اگر گرد آيند تا زياني به تو برسانند، نخواهند توانست زياني به تو برسانند، مگر آنچه خداوند به زيان تو مقرر کرده است.

منبع: رهيافت هاي رفتاري و گفتاري پيامبر اعظم (ص)

کد: 901
نویسنده خبر: بیتا محمودی نسب
 
   
حق انتشار اطلاعات برای معاونت دانشجویی دانشگاه الزهراء (س) محفوظ می باشد.  
اجرا و پشتیبانی: مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات